2015, rokiem Katowic

by admin on August 28, 2015

KATOWICEStolica Górnego Śląska, przeżywa największy rozkwit w historii, tak, właśnie teraz i to nie za sprawą górnictwa, ale kultury, transportu, turystyki i nowego oblicza miasta.

Rok 2015 to czas świętowania 150 urodzin Katowic, z tej okazji odbywają się koncerty w różnych częściach miasta. Co ciekawe jubileusz nie ogranicza się do jednego dwóch czy kilku dni, ale trwa od początku roku, zaś wielki finał zaplanowano na wrzesień. Powodów do radości w Katowicach jest jednak więcej. Nie ma miesiąca, by w mieście nie organizowano wielkich otwarć. Ostatnim, długo wyczekiwanym i niezwykle spektakularnym, było uruchomienie nowego Muzeum Śląskiego. Jego największą atutem jest lokalizacja, bowiem nowy kompleks został zlokalizowany na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Wykorzystano i zrewitalizowane istniejące budynki, a nawet wieżę wyciągową szybu. Spora część muzeum znajduje się pod ziemią, dlatego na powierzchni zadziwiać mogą szklane, kilkupiętrowe świetliki. Przez pierwszy miesiąc, od 26 czerwca, drzwi muzeum otwarte są dla wszystkich za darmo. To wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić, jest częścią Katowickiej Strefy Kultury – nowego centrum życia kulturalnego miasta, do której zalicza się także Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) oraz nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Nowe oblicze miasta to również trwająca modernizacja centrum Katowic, nowy rynek podzielony został na trzy place tematyczne, przebudowa pozwoliła także na odkrycie przepływającej przez śródmieście Rawy i stworzenie przytulnych stref rekreacyjnych w samym środku miasta.

Zmiany do jakich doszło w Katowicach, a których finał przypada dziś, to również trwająca od kilku lat przebudowa i modernizacja portu lotniczego Katowice Pyrzowice. Nowoczesny pas startowy o długości 3200m (drugi jest tylko na Okęciu) pozwoli na lądowanie w Katowicach największych samolotów z całego świata. W 2015 roku Śląskie lotnisko powiększyło się o nowy terminal C i parking na ponad 300 samochodów. Hala przylotów dedykowana dla pasażerów strefy Schengen i Non Schengen pozwoli zwiększyć przepustowość portu do 6 mln pasażerów rocznie oraz poprawi komfort podróżowania gościom odwiedzającym Śląsk. Zadaniem na najbliższe lata jest połączenie linią kolejową pyrzowickiego portu lotniczego z Katowicami. Stolica aglomeracji to miasto chętnie wybierane przez inwestorów z zagranicy, lotnisko jest miejscem, które widzą jako pierwsze, ważne by było wizytówką regionu.

Katowice dla odmiany, to hasło reklamowe, które towarzyszy miasto od kilku lat. Dostrzegając potencjał biznesowy Katowic, władze miasta starają się przyciągnąć właśnie grupę turystów biznesowych. To z myślą o nich powstało MCK, a baza konferencyjna ciągle się rozwija, przybywa także hoteli z bogatą ofertą dla biznesu. Nie bez przyczyny miasto od kilku lat jest z powodzeniem gospodarzem Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz wiele innych imprez o zasięgu ogólnopolskim i europejskim.

KATOWICE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam protection by WP Captcha-Free

X