Bydgoski port lotniczy czeka rewolucja

by admin on March 15, 2012

Bydgoski port lotniczyW Bydgoszczy szykuje się niezłe zamieszanie, spowodowane ono będzie remontem portu lotniczego i to wcale nie małym, modernizacji poddany zostanie terminal, również pas startowy i drogi kołowania będą przebudowane. Dopiero w grudniu po prawie pół roku w drodze przetargu wyłoniony został wykonawca projektu przebudowy bydgoskiego lotniska. Prace wykona firma Pointel Sp. z o.o. z Bydgoszczy, mają się one rozpocząć na początku 2012 r., lecz początkowo dotyczyć będą opracowywaniu kosztorysów i wszelkiej dokumentacji budowlanej, trzeba również pozyskać inwestorów.

Konkretne prace budowlane zaplanowane zostały dopiero na drugą połowę 2012 roku. Wykonawcę czeka budowa trzeciej Sali odlotów w terminalu lotniska. Dodatkowa sala to komfort dla pasażerów oczekujących na swoje rejsy, dotychczas musieli oni pomieścić się na dość niewielkiej powierzchni. Dzięki nowej sali władze bydgoskiego portu lotniczego będą mogli udostępnić podróżnym nowe punkty handlowe przez co pozyskać środki dla siebie.

Całkowity koszt modernizacji terminala oraz gruntownego remontu dróg startowych i budowa płyty postojowej szacowany jest na 82 mln zł, dodatkowe remont obejmuje również nową płytę do odladzania samolotów.

Bydgoski port lotniczyWiele z tych pieniędzy pochłonie remont starej drogi startowej, która lata swojej świetlności ma już dawno za sobą, początkowo służyła ona samolotom wojskowym, dlatego konieczny jest remont, aby droga startowa mogła w pełni służyć lotnictwu cywilnemu. Bydgoski port lotniczy zyska kilkadziesiąt metrów dróg kołowania z oświetleniem i odwodnieniem. Łącznie będzie to kosztować prawie 75 mln zł. Jak wiadomo pracy jest nie mało, jednak dla władz lotniska najważniejszy jest czas, to jak długo droga startowa będzie nieczynna wpływać będzie na straty lotniska, dlatego stop w ruchu samolotów musi być jak najkrótszy. Będzie to możliwe dzięki inżynierowi projektu i wielu firm wykonawczych, a także wkładu potencjalnego inwestora.

Planowane inwestycje w znaczącym stopniu poprawią komfort podróżowania na bydgoskim lotnisku, podniesione zostanie również bezpieczeństwo oraz możliwości operacyjne portu lotniczego. Będzie to również argument w negocjacjach z liniami lotniczymi o nowe połączenia lotnicze, gdyż lotnisko stanowić będzie konkurencje dla Łodzi czy Poznania.

Comments are closed.

X