Kierunek – Rzym

by admin on March 26, 2013

RzymW otoczeniu wzgórz nad Tybrem położone jest Wieczne Miasto Rzym. Włoską stolicę każdego roku odwiedzają ogromne rzesze turystów ze wszystkich stron świata. Jest ona światowym ośrodkiem turystycznym, a wszystko dzięki jej niezwykle bogatym starożytnym i średniowiecznym zabytkom i pokaźnym w zbiory muzeom. Przyjeżdżamy do Rzymu by na własne oczy zobaczyć Koloseum, pałace, akwedukty, bazyliki i kościoły oraz fontanny z tą najważniejszą Fontanną di Trevi.

Samolotem najbliżej

Rzym jest wielkim węzłem komunikacji lotniczej. Posiada dwa porty lotnicze: Fiumicino im. Leonarda da Vinci i położony 15 km od centrum miasta, obsługujące tanie linie lotnicze, lotnisko Rzym-Ciampino. Ten drugi należy do najbardziej we Włoszech użytkowanych portów. Tanie loty do Rzymu oferuje z Polski na lotnisko Ciampino dwóch niskobudżetowych przewoźników. Z portów lotniczych: Kraków, Warszawa, Poznań i Wrocław irlandzkie linie lotnicze Ryanair, a z Katowic Wizz Air. Węgierski przewoźnik obsługuje również połączenie z Gdańska, Poznania i Warszawy na lotnisko Fiumicino. Oprócz Wizz Aira lądują na nim łączące stolicę Polski z Włoską rejsowe linie lotnicze: Air One, Alitalia i PLL LOT. W Rzymie jest też dworzec kolejowy, miasto posiada również dwie linie metra i ma świetne połączenie drogowe ze wszystkimi stronami świata.

Piotrowa stolica

Do Rzymu przyjeżdżamy też, aby odwiedzić enklawę, jaką jest siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, czyli europejskie miasto-państwo Watykan. To w nim rezyduje zwierzchnik Kościoła katolickiego, Stolicy Apostolskiej i głowa państwa Watykan, Papież. W historii zasiadających na Papieskim Tronie był Polak, Jan Paweł II. Przyszło nam żyć w dość ciekawych czasach i zmierzyć się z abdykacją wybranego po naszym papieżu jego następcy, Benedykta XVI, który z powodów zdrowotnych zrezygnował z pełnienia swojej funkcji. Abdykacja papieży w historii Kościoła katolickiego zdarza się niezwykle rzadko. Papież po ustąpieniu zamieszka na czas konklawe, czyli do momentu wybrania nowej głowy Kościoła katolickiego, w Castel Gandolfo.

To tutaj odpoczywa Benedykt XVI

Castel Gandolfo jest leżącym na kraterze wygasłego wulkanu Lacjum, niedaleko Rzymu, malowniczym miasteczkiem. Bliskość do włoskiej stolicy jest jednym z ważniejszych powodów dla szukających w porze letniej ochłody i wypoczynku papieży, idealnym miejscem schronienia się. Za czasów Republiki i Cesarstwa wzgórza Castel Gandolfo były uprzywilejowanym miejscem wakacji bogatych Rzymian, a w średniowieczu i nowożytnym okresie dla patrycjuszy, senatorów i cezarów. Pochodzący z XVII w. Pałac Apostolski w Castel Gandolfo posiada odkryty basen. Znajduje się tu również przeniesione w XIX w. z Ogrodów Watykańskich obserwatorium astronomiczne. Wokół pałacu rozciągają się ogrody papieskie. Cały kompleks zajmuje 55 ha powierzchni. Na uwagę w miasteczku zasługują oczywiście jego kościoły. Tereny zaś słyną z dobrych win i gastronomii. Z Rzymu można tu dojechać pociągiem, albo autobusem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam protection by WP Captcha-Free

X