Prawie tysiąc muzeów kryje Szwajcaria

by admin on July 26, 2011

Klasztor St. Johann

Ten niewielki kraj jakim jest Szwajcaria posiada aż 930 muzeów, począwszy od tych największych znanych na cały świat: Centre PasquArt w Biel i nowe Centrum Paula Klee w Bernie., po te małe lokalne, regionalne. Skrywają one całe dziedzictwo kulturowe, cenne dzieła sztuki, obrazy, rzeźby. Gdziekolwiek się nie obrócić między Jeziorem Genewskim i Jeziorem Bodeńskim napotkać można w niewielkich odstępach interesujące, turystyczne atrakcje. Dotyczy to nie tylko bajecznych krajobrazów, ale także sztuki i architektury.

Cała Szwajcaria jest pełna nowości w sztuce i architekturze, wszystko dzięki słynnym architektom, m.in Mario Botta, Herzog & de Meuron, Renzo Piano i Peter Zumthor wywarli wpływ na szwajcarski styl budownictwa. Dzięki nim szwajcarskie miasta osiągnęły nowoczesny styl, podobnie jest w przypadku małych wiosek, kościołów czy nawet mostów. Publiczne parki, lasy czy deptaki na jeziorami pełne są dzieł sztuki.

Berneński dom chłopski, rustico z Ticino i dom engadyński to tylko kilka przykładów bogactwa architektonicznego Szwajcarii. Duży wpływ na taki kształt architektury szwajcarskiej miał klimat, wysokość, wilgotność powietrza i występujące w przyrodzie materiały budowlane jak kamień, drewno czy glina. Kto szuka ten z pewnością znajdzie zabytki wszystkich epok europejskiej historii, zarówno w stylu romańskim, gotyckim oraz barokowym. Kilka najważniejszych zabytków zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wśród nich m.in. berneńskie Stare Miasto, opactwo w St. Gallen, klasztor St. Johann w Müstair i zamki w Bellinzonie.

Cały kraj na każdym kroku oferuje miejsca związane z kultura, chętnie odwiedzaną przez turystów. Trasa proponuje zapoznanie się z ciekawymi przykładami sztuki i architektury ze wszystkich części kraju. Od Bazylei, która już z definicji jest miastem muzeów, po nowoczesne miasto Zurych. A po drodze spotkania z pamiątkami z przeszłości i współczesnymi trendami. Do wszystkich tych atrakcji gości dowiozą szwajcarskie pociągi STS, sieć kolejowa biegnie w każdy zakątek kraju. Najłatwiejsza formą podróży do Szwajcarii jest samolot, wiele polskich linii lotniczych jak i szwajcarskie linie lotnicze SWISS latają z warszawskiego Okęcia do Zurychu czy Genewy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam protection by WP Captcha-Free

X