Samoloty współpracują pociągami

by admin on August 24, 2011

Kiedyś najwięksi wrogowie, dziś zaś kompani mówiący jednym głosem, o kogo chodzi? Oczywiście o kolej i linie lotnicze, które jeżeli nadal chcą utrzymać klientów muszą ze sobą współpracować. Branża lotnicza doskonale o tym wie, stąd co raz więcej przewoźników postanowiła wejść w kooperację z krajowymi liniami kolejowymi.

Air France

Przykładem jest Lufthansa, która od lat konkurowała z Deutsche Bahn o trasy pomiędzy niemieckimi miastami, w wyniku czego przewoźnik zrezygnował z obsługi trasy Frankfurt-Kolonia, gdyż pociąg trasę ta pokonuje w zaledwie godzinę i oferuje cenę biletu dwukrotnie niższą.

Rozbudowana sieć trakcyjna sprawia, że pociągi osiągają prędkość nawet 300 km na godzinę, tak więc stanowi dużą konkurencje dla samolotów szczególnie na trasach krótkiego zasięgu. Gdy mamy do czynienia z odległością nie większą niż 600-800 km, bardziej opłaca się jeździć szybkimi pociągami, niż latać samolotami.

Na współpracę z koleją zdecydował się ostatnio przewoźnik lotniczy Virgin Atlantic operatorem szybkiej kolei Eurostar.. Na podobną współpracę zdecydowała się narodowa linia lotnicza Air France, Ta potęga branży lotniczej w ostatnich 5 latach straciła 3 punkty procentowe udziału w rynku, dlatego wszelkie zabiegi strategiczne maja na celu pozyskanie nowych, a także utrzymanie dotychczasowych klientów. Poprzez kooperację z, maszyny linii Air France lądują na lotnisku Charles’a de Gaulle’a w Paryżu, natomiast dalej, w wyniku przesiadki na lotniskowej stacji pociągi TGV dostarczają pasażerów do wybranych francuskich miast. Członkowie programów lojalnościowych Air France i Cathay Pacific otrzymują mile także za część podróży z wykorzystaniem kolei.

Prym wiodą jednak Chiny, Pociągi kursujące między Pekinem a Szanghajem oferują bilety w cenie od 44 euro do 190 euro. Zmusiło to krajowych przewoźników do obniżenia cen biletów lotniczych. Podróż między tymi miastami z wykorzystaniem kolei trwa niecałe 5 h, to o 3 dłużej niż samolotem, mimo to kolej i tak jest w lepszej sytuacji. Po pierwsze stacje kolejowe znajdują się w samych centrach miast, po drugie na odprawę lotniskową trzeba stawiać się ok. 2 h wcześniej, a i tak nie mamy gwarancji, że odlecimy o czasie. Aby kolej nie stała się destrukcyjna dla linii lotniczych warto jest rozpocząć z nią współpracę.

Air France

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam protection by WP Captcha-Free

X