W sercu Europy króluje Frankfurt Airport

by admin on April 23, 2012

Frankfurt AirportJednym z bardziej znanych europejskich portów lotniczych jest Frankfurt Airport. Ten międzynarodowy port stanowi jeden z największych hubów na świecie, z które każdego dnia korzysta nawet 150 tys. osób. Kto stawia tam nogę po raz pierwszy, ten zamiera z wrażenia. To już nie tylko lotnisko, to swoiste miasto lotnicze. Swoją działalność port lotniczy Frankfurt Airport rozpoczął w 1924 roku, dopiero po II wojnie światowej na lotnisko wkroczyła dynamika, dzięki której w 1974 r. uruchomiono Terminal 2. Dopiero pod koniec XX wieku, dokładnie w 2000 r. firma zarządzająca portem przyjęła nazwę Fraport i stała się publiczną spółką akcyjną. Ogromny swój sukces port zawdzięcza swojemu położeniu w centrum dynamicznie rozwijającego się regionu gospodarczego. We Frankfurcie mieszka 5,5 mln osób o 195 narodowościach, ponadto znajdziemy tutaj mnóstwo instytucji badawczych, finansowych oraz firm z kręgu „high-tech”.

Ciągła rozbudowa lotniska sprawiła, że dziś każdego dnia obsługiwane jest tam 120 linii lotniczych z całego świat. W ciągu tygodnia z w porcie obsługiwanych jest 4650 lotów. Wszystkie te liczby sprawiają, że w ciągu roku liczba obsłużonych pasażerów przekracza 53 miliony. Wynik ten stawia Frankfurt Airport na trzecim miejscu w Europie, ustępuje on jedynie lotnisku w Londynie i Paryżu.

Architektonicznie obiekt to prawdziwy majstersztyk, z lotu ptaka przypomina trochę kraba, jedno jego ramię, to terminal 2, zaś drugie ramię i tułów to w całości terminal 1. Port lotniczy we Frankfurcie ma trzy poziomy, na poziomie minus jeden znajduje się stacja kolejowa, obsługująca pociągi regionalne, oraz dalekobieżne.

Władze lotniska nie spoczywają jednak na laurach, Firma Fraport już zaplanowała przyszłe inwestycje i tak: do 2017 roku ma zostać uruchomiony Mönchhof, czyli 110 ha rejon biznesowo-logistyczny, trzy lata później ma być gotowy dystrykt Gateway Gardens, gdzie na 35 ha znajdą hotele, centra konferencyjne, centrum zakupowe liczne restauracje oraz instytucje naukowe.

Jeśli chodzi o sam budynek portu lotniczego w planach jest budowa trzeciego terminalu oraz nowej bazy cargo, którego głównym użytkownikiem jest linia lotnicza Lufthansa. Rozbudowa pozwoli zwiększyć liczbę operacji o ponad 50%, natomiast planowana liczba pasażerów miałaby wzrosnąć do 88 mln rocznie. Co raz więcej portów zdaje sobie sprawę, że klienci oznaczają zyski, dlatego starają się zatrzymać ich na dłużej u siebie, nic więc dziwnego, że we Frankfurcie planuje się zwiększenie powierzchni handlowej do ponad 40 tys. mkw w ciągu najbliższych trzech lat. W przyszłości w porcie lotniczym nie tylko dokonamy odprawy bagażowej, ale będziemy mogli zrobić zakupy, zrelaksować się w Spa, albo pójść do kina. Inwestycje wokół Frankfurt Airport zakładają również pojawienie się dwóch hoteli marki Hilton oraz stworzenie Gateway Gardens czyli zielonej dzielnicy biznesowo-rozrywkowej. Dodatkowo Frankfurt Airport Center oferuje powierzchnie biurowe, pokoje w hotelu Sheraton.

Comments are closed.

X