Zagrożenie dla linii lotniczych

by admin on July 13, 2011

Linie lotniczeRynek podniebny działa bardzo sprawnie. Wiele linii lotniczych oferuje przeróżne kierunki i w bardzo szybkim czasie możemy przemieścić się w różne krańce świata. To co może powstrzymać podniebnych przewoźników to zła pogoda bądź warunki atmosferyczne, które niestety nie zawsze sprzyjają samolotom. Niestety wulkany na Islandii znów dały o sobie znać. Obecnie swoją erupcję rozpoczął wulkan Grimsvotn. Nadzór islandzkiego ruchu powietrznego zamknął lotnisko na wyspie Keflavik. Przestrzeń powietrzna nad Islandią została tymczasowo zamknięta, jednak bardzo możliwe, że odbije się to także na innych portach lotniczych oraz na odwoływaniu lotów. Możliwe, ze chmura wulkaniczna rozprzestrzeni się tylko nad Islandią. Jednak w dużym zagrożeniu jest także Szkocja, Francja i Hiszpania. Z pewnością będzie to duże utrudnienie dla pasażerów, gdyż wielu z nich już zaczyna planować swoje wczasy, aby uniknąć tłoków w czasie lipca i sierpnia. Opóźnienia lub odwołanie lotów wiąże się z tym, ze wiele osób nie doleci na czas na swoje wymarzone wakacje.

W ostatnią zimę aura również nie była łaskawa dla wielu linii lotniczych. Z powodu zbyt dużym opadów śniegu zostało zamknięte największe europejskie lotnisko Heathrow. W związku z tym, że porty lotnicze są ze sobą połączone na zasadzie domina, niedomaganie jednego z nich sprawia, że wszystkie inne będą musiały liczyć się z opóźnieniami samolotów, a w najgorszym wypadku zrezygnowaniu ze wszystkich lotów. Opady śniegu spowodowały także zamknięcie lotnisk w Paryżu, a także jednego z największych portów we Frankfurcie nad Renem. W tym czasie pogoda trafiła akurat na czas świąteczny, stad ruch był dodatkowo wzmożony. Wielu turystów nocowało na lotniskach lub wynajmowali hotele w pobliżu portów. Wiele osób musiało wrócić do domu i pożegnać się z wylotem z kraju.

W zeszłym roku taką niespodziankę liniom lotniczym i pasażerom zgotował wulkanu Eyjafjoell. Wtedy ruch szczególnie w Europie północnej i środkowej został całkowicie zatrzymany. Odwołano kilkanaście tysięcy lotów między innymi Lot, Lufthansa, Ryanair. Linie lotnicze Sas na kilka dni zwolnili około 2000 pracowników, gdyż przez kilka dni wszystkie samoloty stały na ziemi. Miejmy nadzieję, że ówczesny pył okaże się mniej straszny i nie sparaliżuje europejskich lotnisk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam protection by WP Captcha-Free

X